Blog

Příspěvek na očkování 300 Kč od OZP pojišťovny

Sobota 31. ledna 2015

Pojišťovna OZP nabízí všem svým pojištěncům možnost čerpat příspěvek 300 Kč na libovolné očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. O příspěvek je nutné žádat prostřednictvím VITAKONTA – stejně jako v případě čerpání všech dalších příspěvků.

Nabídka je určena výhradně zájemcům ve věku 27 let a více, kteří ještě letos tento příspěvek nečerpali. Kredit lze získat pouze jednorázově a výhradně prostřednictvím zmíněné karty VITAKONTO.

Nejzazší termín pro podání žádosti o proplacení je 30. červen 2015. Více informací najdete na stránkách OZP.

zobrazit celý článek

Cestovní očkování: Kdy se nechat očkovat?

Pondělí 26. května 2014

Na cestovní očkování je třeba před odletem myslet stejně tak, jako na získání víza nebo na sjednání cestovního pojištění. Tedy s předstihem, kdy je ještě dostatek času jednat.

Přehled povinných a doporučených očkování do všech zemí světa naleznete v našem unikátním přehledu. Kdy se nechat očkovat před cestou do ciziny?

Očkování proti břišnímu tyfu

Břišní tyfus se objevuje převážně v zemích jižní a jihovýchodní Asie, očkování se doporučuje s předstihem alespoň 14 dní.

Očkování proti malárii

Nejvyšší výskyt malárie je v rovníkových oblastech střední a jižní Ameriky, Afriky i Asie. Přenašečem nemoci jsou komáři.

S prevencí proti malárii se v závislosti na zvoleném medikamentu začíná až 3 týdny před příjezdem do země, kde hrozí riziko nakažení.

Žlutá zimnice

Vyskytuje se nejčastěji v oblastech střední Afriky a na severu Jižní Ameriky. Očkovací látku proti žluté zimnici je třeba podat v předstihu alespoň 10 – 12 dnů před vstupem do oblasti, kde hrozí riziko nákazy.

Japonská encefalitida

Japonská encefalitida se navzdory svému názvu v Japonsku nevyskytuje, nejvyšší riziko nákazy je v oblastech jihovýchodní Asie. Očkovací látka se podává v předstihu 10 až 12 dnů.

Na Očkování.cz najdete také aktualizovanou databázi očkovacích center.

zobrazit celý článek

Příspěvky VZP na očkování v roce 2014

Čtvrtek 20. března 2014

Všeobecná zdravotní pojišťovna po letošní rok upravila systém příspěvků. Oproti loňskému roku je značně zjednodušený. Všichni pojištění jsou rozděleni od čtyř skupin – děti, dospělí, nastávající maminky a dárci krve. Základní příspěvek pro každou skupinu je 500 Kč, přičemž ho lze čerpat z několika skupin najednou. Nastávající maminka, která je dárkyní krve, tak může čerpat až 1 500 Kč.

Co se očkování týká, je možné příspěvky využít na vakcinace nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se například o očkování proti rotavirovým infekcím, očkování proti klíšťové encefalitidě, očkování proti chřipce nebo očkování na cesty.

Více informací naleznete na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny.

zobrazit celý článek

Očkování dětí je povinné a nelze se mu vyhnout, rozhodl Nejvyšší správní soud

Pátek 14. února 2014

Nejvyšší správní soud tento týden rozhodl v kauze, kdy rodiče z Jižní Moravy odmítly dát očkovat dítě povinnou hexavakcínou. Rodiče jsou příznivci homeopatické léčby a jako takoví nevěří systému očkování v ČR, domnívají se, že pro vývoj dítěte jsou nejlepší přirozeně vytvořené imunitní látky. Očkování může tyto látky poškodit a dítěti v důsledku toho uškodit.

Soud argumentoval tím, že toto domnělé riziko nemůže být samo o sobě důvodem, kterým lze odepřít povinné očkování. Rodičům byla udělena pokuta ve výši 6 000 Kč, později zmírněná na 4 000 Kč.

Celou zprávu si můžete přečíst v Českých novinách.

zobrazit celý článek

Očkování před cestou do zahraničí: Proti čemu se nechat očkovat?

Středa 15. ledna 2014

Přibližně dva až tři měsíce před plánovaným odjezdem do exotické země je vhodné podstoupit očkování. V některých zemích je dokonce očkování povinné, v opačném případě nebudete vpuštěni do země. Dobrovolná očkování vás ochrání před riziky nákazy, která v navštívené destinaci hrozí.

Na většinu cestovních očkování přispívají zdravotní pojišťovny obvyklou částkou ve výši několika set korun. Zpravidla stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a předložit doklad stvrzující úhradu očkování. Pro více informací navštivte internetové stránky vaší zdravotní pojišťovny, alternativně kontaktujte její call centrum.

zobrazit celý článek

VZP vyplatila na příspěvcích na očkování proti klíšťové encefalitidě již 5,5 milionu korun

Pondělí 12. srpna 2013

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě v Česku roste, ve srovnání s rokem 2010 vyplatila jen VZP čtyřnásobný objem příspěvků. Již v polovině prázdnin tak byl dosažen počet očkovaných, jež využili nabídky za celý loňský rok.

VZP přispívá 750 korunami, slevový voucher si vyzvedlo již 14 993 klientů a pojišťovna celkem vyplatila 5,5 milionu korun.

zobrazit celý článek

VZP vám přispěje na dětský tábor až 1 000 Kč

Sobota 6. července 2013

Příspěvek až 1 000 Kč mohou získat rodiče dětí pojištěných u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Stačí, když se ratolest vydá na dětský tábor, na kterém bude mít dostatek pohybu.

O příspěvek je možné žádat až do 10. září na kterékoliv pobočce VZP. Další podmínky akce jsou ve stručnosti následující:

 • Příspěvek je možné vyplatit i účastníkům příměstských táborů, na kterém děti stráví alespoň 4 dny (nemusí být po sobě jdoucí)
 • Akce se vztahuje pouze na děti ve věku od 6 do 14 let včetně
 • Rodič může o příspěvek žádat v případě, kdy za tábor zaplatil v období od 1. ledna 2013 do 31. července 2013 a dítě  se táboru zúčastnilo do 31. srpna 2013. O příspěvek lze tedy žádat zpětně.
zobrazit celý článek

Nechte se očkovat proti klíšťové encefalitidě v očkovacím kamionu!

Sobota 13. dubna 2013

Očkování proti klíšťové encefalitidě mohou pojištěnci VZP starší 16 let absolvovat nejen s příspěvkem své pojišťovny díky programu 1 dávka zdarma, ale až do 5. května ještě výhodněji při roadshow Očkovací kamion.

Očkovací edukativní kamion bude mít od 13. 4. do 5. 5. 2013 zastávky ve 12 krajských městech. Můžete se přijít poradit o rizicích klíšťové encefalitidy a možnosti očkování se specialisty a současně si můžete předplatit vakcíny a objednat se na očkování za zvýhodněnou cenu. Vakcíny nebudou vydávány na místě, ale aplikuje je ve sjednaném termínu lékař v centru Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Klienti VZP si zde mohou vyzvednout voucher na 1 dávku zdarma. V rámci roadshow Očkovací kamion, pořádané ve spolupráci s výrobcem, tak mají pojištěnci VZP možnost zakoupit si vakcínu FSME-IMMUN za výhodnějších podmínek než při standardním postupu.

Další informace včetně trasy kamionu a přesných časů naleznete na www.pozorkliste.cz/roadshow-ockovaci-kamion

Místa akce:

 • Praha, IKEA Zličín – 13. a 14. dubna, 4. a 5. května
 • České Budějovice, OD Kaufland – 16. a 17. dubna
 • Jihlava, Masarykovo náměstí – 18. dubna
 • Brno, Olympia – 20. a 21. dubna
 • Zlín, OC ČEPKOV – 22. dubna
 • Ostrava, Forum Nová Karolína – 23. a 24. dubna
 • Olomouc, Olympia – 25. a 26. dubna
 • Pardubice, OC Globus – 27. dubna
 • Hradec Králové, OBI – 28. dubna
 • Liberec, Soukenné nám. (Dům Kultury) – 30. dubna
zobrazit celý článek

Na Kubě propukla epidemie cholery

Čtvrtek 17. ledna 2013

Na ostrově Kuba v Karibiku propukla epidemie cholery, místní úřady potvrdily 51 infikovaných v hlavním městě Havaně. Dle kubánského Ministerstva zahraničí se jedná o největší epidemii za posledních 40 let. Jedním ze symptomů cholery jsou těžké průjmy. Lékaři a další zdravotničtí pracovníci nyní obcházejí dům od domu, informují obyvatelstvo a pátrají po dalších případných nakažených.

Za rozšířením nákazy v hlavním městě údajně stojí jeden z prodejců občerstvení, který pobýval na východě Kuby, kde se cholera objevila v nedávné době. Při návštěvě Kuby je třeba dbát na velmi důkladná hygienická opatření – často a důkladně si mýt ruce a používat vodu i jídlo pouze z důvěryhodných zdrojů.

zobrazit celý článek

Při očkování dětí již nebude vyžadován souhlas obou rodičů

Neděle 6. ledna 2013

Počátkem dubna 2013 vstupuje v platnost novela zákona, která ruší nutný souhlas obou rodičů k ošetření dítěte. Ten se vztahoval i na nepovinná očkování dítěte, což vedlo v některých případech jen ke komplikacím a oddalování zákroku.

Nově si mohou o léčbě a očkování rozhodovat děti sami – stačí, když ošetřující lékař uváží, že jsou dostatečně způsobilé. To se týká například dětí ve věku 14 let, kteří již jsou schopní do jisté míry pochopit spojená rizika. U dětí mladších bude nadále vyžadován souhlas, ten nově může vydat prarodič, sourozenec či chůva dotyčného dítěte.

zobrazit celý článek

Archív blogu

.