Rubrika: Dobrovolné očkování

  • Očkování proti japonské encefalitidě

    Japonská encefalitida hrozí zejména ve východní a v jihovýchodní Asii – o očkování by tak neměli váhat zejména turisté směřující do této oblasti. Forma očkování U osob starších 18 let se při očkování proti japonské encefalitidě využívá vakcína Ixiaro. Ta je aplikována zpravidla injekcí do horní končetiny. Očkování proti japonské encefalitidě je dobrovolné, a tak…

  • Očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím

    Vakcinace proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím je v České republice povinná již u miminek a hradí ji stát. Používá se k tomu vakcína Triviac. Forma očkování V případě zájmu je však možné využít alternativní vakcínu Priorix, která je dle klinických výzkumů k miminku šetrnější. Alternativou je Priorix Tetra, která zároveň chrání proti neštovicím. Je však nutné…

  • Očkování proti rotavirovým nákazám

    Rotavirovou nákazou jsou nejvíce ohroženy děti ve věku od šesti měsíců do dvou let. Ty, pokud onemocní, trpí nejčastěji těžkými průjmy, zvracením či silnými bolestmi bříška. V ojedinělých případech může být v důsledku těžké dehydratace dítěte vyžadována jeho hospitalizace. Forma očkování Očkování proti této nemoci se provádí vakcínami Rotateq či Rotarix, přičemž je možné již…

  • Očkování proti pneumokokové infekci

    Očkování proti pneumokokové infekci je od 1. ledna 2010 všem v Česku pojištěným dětem narozeným po 1. srpnu 2009 hrazeno, a je pro jejich rodiče tudíž bezplatné. Rodiče ostatních dětí za očkování musejí platit, avšak většina pojišťoven na vakcínu přispívá. Forma očkování K očkování proti pneumokoku se využívají vakcíny Pneumo 23, Prevenar a Synflorix. Vakcína je…

  • Očkování proti břišnímu tyfu

    Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje všem cestovatelům, kteří budou pobývat v zemích, kde je hygiena na horší úrovni. K nákaze touto nemocí dochází zpravidla po konzumaci kontaminované vody či jídla. Forma očkování K očkování proti břišnímu tyfu se využívají vakcíny Typhim a Typherix, jež jsou aplikovány injekcí. Platnost očkování, jež si hradí v plné…

  • Očkování proti dětské přenosné obrně

    Dětská obrna je vážné infekční onemocnění, k němuž dochází zejména po požití kontaminovaného jídla či vody. Nejvyšší riziko nákazy je v Indii a dalších státech asijského a afrického kontinentu. Před cestou do této oblasti si proto vždy nechte minimálně prověřit platnost vaší vakcíny. Forma očkování Proti dětské obrně jsou povinně a zdarma očkovány všechny děti. Při očkování…

  • Očkování proti tetanu

    Očkování proti tetanu je v současné době v České republice vyžadováno zákonem a za české pojištěnce ho hradí stát, resp. zdravotní pojišťovna. Očkovaný tedy neplatí nic. Forma očkování V případě zájmu lze proti tetanu očkovat i na vlastní žádost (například u neočkovaných osob z cizích zemí). K vakcinaci se využívají produkty Tetavax a Boostrix, jež…

  • Očkování proti virové hepatitidě A+B

    Vakcinaci proti virovým hepatitidám A a B můžete absolvovat buď samostatně, nebo jednou společnou vakcínou. Tato varianta je levnější, ačkoliv vás rovněž ochrání proti hepatitidě A (jež se vyskytuje zejména v oblastech se špatnou hygieno), tak i hepatitidě B (přenosné například krví či při pohlavním styku). Forma očkování K očkování se využívá zpravidla vakcína Twinrix,…

  • Očkování proti virové hepatitidě B

    Stejně, jako se můžete očkovat proti virové hepatitidě A, můžete obdržet vakcínu i proti variantě B. Očkování je doporučováno všem osobám, u nichž je zvýšené riziko nákazy touto nemocí – k ní může dojít například při pohlavním styku nebo při kontaktu s krví infikovaného. Forma očkování Očkování proti hepatitidě typu B probíhá ve dvou či…

  • Očkování proti virové hepatitidě A

    Vakcinace proti virové hepatitidě typu A (občas nazývaná i jako žloutenka typu A) se doporučuje všem osobám, u nichž je míra rizika nákazy touto nemocí vyšší. Jedná se například o cestovatele, kteří mají namířeno do zemí s horším hygienickým standardem. Forma očkování Proti virové hepatitidě A se obvykle očkuje injekcí a přímo do svalu, přičemž doba…

  • Očkování proti klíšťové encefalitidě

    Vakcinace proti klíšťové encefalitidě je jednou z mála účinných možností, jak se ochránit před touto nemocí. Je dobrovolné, a proto si ho musí pacient uhradit sám. Některé zdravotní pojišťovny na něj však finančně přispívají. Forma očkování Při vakcinaci se používají produkty Encepur a FSME Immun – oba dva ve verzi pro dítě a dospělého. Očkování…

  • Očkování proti chřipce

    Vakcinace proti chřipce zaručí až pětkrát nižší riziko nákazy touto nemocí oproti neočkovaným osobám. Očkování je navíc speciálně doporučováno starším spoluobčanům, které může ochránit před případnými komplikacemi, jež můžou mít za následek i smrt. Forma očkování Očkování proti chřipce by sice mohlo být platné i několik let, avšak jeho účinnost se snižuje v důsledku každoroční…

  • Očkování proti vzteklině

    Očkování proti vzteklině se doporučuje zejména všem zvěrolékařům, zoologům a obecně těm, jež by mohli přijít do styku s infikovanými zvířaty. Forma očkování Preexpoziční vakcína proti vzteklině je určená všem osobám starším dvou měsíců,  přičemž doba platnosti očkování se pohybuje v závislosti na použité vakcíně mezi jedním rokem a pěti lety. Cena očkování Varorab: asi…

  • Očkování proti choleře

    Cholera se vyskytuje zejména v chudých afrických a asijských zemích, přičemž hlavní příčinou nemoci je nedostatečná hygiena. Nemoc se projevuje povětšinou silnými průjmy a zvracením. Forma očkování K očkování proti choleře se využívá vakcína Dukoral, jež se podává ve dvou dávkách (v případě velmi malých dětí ve třech dávkách). Dukoral se podává perorálně, tedy ústně.…

  • Očkování proti rakovině děložního čípku

    Vakcinace chránící před rakovinou děložního čípku se doporučuje všem dívkám, které ještě neměly pohlavní styk. V případě dívek, které již měly pohlavní styk bez ochrany, může účinnost klesnout až na nulu. Očkování se tak vždy důležité řádně prokonzultovat s příslušným lékařem. Forma očkování Hlavní příčinou rakoviny děložního čípku jsou papillomaviry HPV typu 16 a 18,…

  • Očkování proti žluté zimnici

    Očkování proti žluté zimnici je nezbytné při cestách do exotických zemí – zejména těch v Africe a ve Střední Americe. Nejčastějším přenašečem této nemoci bývají komáři. Forma očkování Při očkování proti žluté zimnici se využívá vakcína Stamaril, která obsahuje živý, avšak oslabený virus této nemoci. Vakcína se podává formou injekce, přičemž platnost očkování je deset…

  • Očkování proti planým neštovicím

    Proti planým neštovicím mohou být očkovány již děti ve věku pouhého jediného roku. Očkování je dobrovolné a v případě zájmu by vakcína měla být podána ještě před nástupem dítěte do školy či školky. Forma očkování K očkování proti planým neštovicím se využívá vakcína Varilrix, přičemž v případě dětí do 12 let stačí jedna dávka, u…

  • Očkování proti meningokokové meningitidě

    Vakcinace proti meningokokové meningitidě se doporučuje jednak všem, jenž se pohybují v blízkosti pacienta s touto nemocí a jednak všem předpubertálním dětem. Nejvyšší riziko nákazy touto nemocí je právě u teenagerů. Forma očkování V současné době se využívají hned tři vakcíny proti meningokokové meningitidě, to proto, že existuje několik variant této nemoci. Nejvyužívanějším prostředkem je…